Reći ću vam isto što i Danijeli dok smo razgovarale; možda to što ti radiš nije izmišljanje tople vode, možda su već svi čuli šta može da se radi sa drvetom, ali ja zaista nikad prije nisam.
Do mene je, nisam se bavila tim i dovoljno istraživala pa mi je valjda iz tog razloga toliko zanimljivo upravo ovo što Danijela radi jer prenosi SVE na drvo.
Možda je i do toga šta i koga pratim na društvenim mrežama pa se ovakvi i slični proizvodi jednostavo nisu nametali i isticali, možda i ona sa svojim poslom nije bila Argeta, ali bilo kako bilo, drago mi je da je da smo se (pro)našle.
Zvornik sigurno nije među prvih top 5 destinacija na koje pomislite da biste posjetili u BiH, ali su se meni posložile kockice pa sam se sjetila da tamo potražim nešto zanimljivo.
U stvari, kad razmišljam o nastavku svoje #doziviBiH avanture, uvijek razmišljam u tom pravcu – gdje si do sad bila Majo? Koja su to obično neobična mjesta u BiH? Koje su to priče i ljudi?
Možda nećete sjesti i isplanirati put BAŠ u Zvornik, ali će vam pasti na pamet ova priča i ona o Okrutnoj Jerini
MOŽDA baš nakon moje dvije napisane priče sljedeći put kad budete u blizini ili prolazu navratite pa popijete kafu, odete na ručak i posjetite Stari grad. Ko zna šta još i na koliko dugo može da vas privuče. Ako u vama ima barem malo radoznalosti onda ćete od svakog zaseoka uz prave priče stvoriti Las Vegas.
Došao na red taj obično neobični grad i istraživanje o njemu. Poruka po (pre)poruka, pitanje po pitanje i dođem do Danijele. Bilo mi je interesantno ono što sam vidjela na njenom profilu jer nikad prije nisam; prvo sam mislila da se bavi ikonografijom jer je to jedan od čestih motiva, ali sam onda vidjela da postoje i druge fotografije, crteži, ilustracije…
Kasnije kroz razgovor mi je objasnila cijeli proces stvaranja pa je postalo malo jasnije; može da prenese sve što želite na drvo. Ručno.
Lampica iznad glave jer HEEEJ, MOŽE SVE NA DRVO?
Možda sam opet previše uzbuđena, ali moj mozak se aktivirao u pravcu toga koliko je iskoristiva i pametna tehnika koju koristi i da se upravo to može iskoristiti na milion načina.
Možda ćete sad pomisliti kako puko prenošenje fotografije određenom tehnikom “i nije neka kreativnost”, ali je ipak kreativnost ako posmatrate iz drugog pravca – znate li na šta sve može da se primjeni i u koje svrhe (is)koristi?
Kreativnost se ne ogleda samo u tehnici već i u tom koliko daleko idete da naučeno primjenite.
Najdraži dio svake priče mi je postalo da sagovornika pitam “a otkud sve to” jer uvijek dobijem isti odgovor – slučajno. Odavno sam prestala da se trudim objasniti tu slučajnost i prihvatila dai svako zašto ima svoje zato.
WoodZUM je nastao baš u specifičnom trenutku, a oživio u još specifičnijem nekoliko godina poslije.
Wood u imenu možete pretpostaviti da je zbog korištenog materijala, ali je Danijela skuvala nešto drugo pa uključila supruga Žarka i kćerke Unu i Milicu da svi zajedno čine jedan pravi mali ZUM tim iako je Žarko u ovoj priči Zarko.
Danijela mi je objasnila da se uz dobru pripremu drvene površine može uraditi sve što vam padne na pamet, važno je samo da je površina zaista drvena jer se radi posebna tehnika sa posebnim proizvodima koja ne funkcioniše na imitacijama.
Kao što sam spomenula na početku teksta; kreativnost se ne ogleda samo u naučenoj tehnici koja se primjenjuje; tehnika je samo dio procesa, ali proizvod koji osmislite i realizujete je ono što ga čini drugačijim od svega ostalog.
Možete imati jedinstven proizvodi koji baš niko nema, ali ako ne znate gdje i šta sa tim onda imate nešto obično, neupotrebljivo, ALI ako na pametan način iskoristite ono što radi još XY ljudi, onda s punim pravom to možemo nazvati kreativnost.
Danijela, HVALA na tvojoj priči i hvala što si pozitivan primjer drugima da se može kad se hoće.